BLOG

Web sitelerinde SEO'nun önemi | PORTNETSİS
Web sitelerinde SEO'nun önemi

Web siteleri kurumların, özel şirketlerin ve kişilerin sanal ortamdaki tanıtım materyalleridir. Günümüzde geniş kitlelere hitap etme, ürün ve hizmet tanıtma, bilgi verme ve reklam yapma amaçlı kullanılan web site tasarımlarında da artık SEO çok önemli bir konuma sahip olmuştur.

İnternetin hayatımızın her alanında yer almasından dolayı web sitesi bir ihtiyaç haline geldi. Bu web sitelerinin ne kadar kaliteli olduğu da sektörde başarılı olmak için çok önemli kriter oldu. Web sitesi ne kadar kurumsal ve firmayı anlatabilir halde ise, müşterilerin veya takipçilerin dikkatini o kadar fazla çekip giriş sayısını arttıracaktır.

Web sitelerinde arama motoru optimizasyonunun önemi kaliteli web sitesi etkisi

Bu noktada da iyi bir web tasarım'a sahip web sitesinde SEO’nun önemi ve sıralamaya etkisi göz ardı edilmiyor. Arama motorları listelemesi ve son standartlardaki kod yapısı ile zenginleştirilen web siteleri daha kaliteli olarak kabul görüyorlar. İstikrarlı bir şekilde yapılan SEO çalışmaları, web sitenin değerli olmasını ve Google, Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından fark edilmesini ve de daha sık aralıklarla, düzgün listelenmesini sağlar.
Aynı zamanda sosyal paylaşımlar ile beslenen web siteleri yüksek trafik elde edeceği gibi arama motorları tarafından ilk sıralara getirilerek ödüllendirilir.

Web Sitesinde Nasıl SEO Yapılır?
Web sitesi tasarımı ve SEO bir arada işleyen bir süreçtir. Tasarım yapılırken içerik ve görsel optimizasyon da yapılarak site daha işlevsel ve verimli hale getirilir. Hedef anahtar kelimeler ve metinler web tasarımda sitenin içerisine dağıtılarak site SEO için desteklenir.
  • Göz alıcı ve basit bir web tasarım
  • Sitenizin alt yapısını yani kodlarını optimize etmek
  • Site içi ve site dışı SEO yapmak
  • Reklam vermek sitenin faydalı bir web sitesi olarak adlandırılmasını ve giriş sayısının artmasını sağlar. Özellikle Google sıralaması göz önüne alındığında organik bazda ve bilinirlikten kaynaklanan doğrudan trafik Google Reklam çok etkili bir SEO desteği olacaktır.

PORTNETSİS web tasarım ve SEO hizmetlerinden faydalanarak, tasarım sürecinde SEO alt tabanının oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Böylece arama motorları tarafından ilk listelenmede maksimum etkiyi görebilirsiniz. Daha önce listelenen web siteniz için de arama motorlarının daha sık sitenizi ziyaret etmesini ve hızlı güncellemesini sağlayabilirsiniz.

Web sitelerinde arama motoru optimizasyonunun önemi SEO etkisi

Temel Organik Ziyaretçi Trafiği
Web siteleri için ziyaretçi trafiklerinin çoğu arama motorlarından belli anahtar kelimeler aranarak geliyor. Ayrıca bir kelime arayan kişilerin %90’ı ilk sayfada çıkan bağlantılara tıklıyor. Bu da bir web sitesinin belirlenmiş anahtar kelimeler ile gelen aramalarda ilk sayfada hatta ilk sıralarda olmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bunu da SEO ile sağlamak mümkün oluyor. Eğer bir web sitesinde optimizasyon yapılıyorsa üst sıralara çıkma olasılığı daha fazla olup, müşteri kitlesi veya hizmet satışı şansı o kadar artmış oluyor. Site içi ve site dışı SEO ile web siteleri optimizasyona uygun hale getiriliyor.

Web sitesinde SEO’nun önemi ziyaretçilerin kaliteli içerik ve görsellerle karşılaşması halinde daha önemli hale geliyor.

Site İçi Arama Motoru Optimizasyonu
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi web tasarım yapılırken SEO temellerinin oluşturulması oldukça önemli. Site içi arama motoru optimizasyonu, sitenizin kodlarından görselliğine, içeriğinden paylaşımına kadar birçok konuda yapılan, arama motorları standartlarına uygun hale getirme çalışmasıdır. Böylece web siteniz arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun hale gelir ve hedefinize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Site başlıkları, açıklamaları, kodlamaları, hızı gibi pek çok unsur ile web tasarımda SEO devreye girer. Bunların her biri Google gibi daha bir çok arama motorlarında ilk sıralarda görünmenin kriteridir.

Site Dışı Arama Motoru Optimizasyonu
Web tasarımdan sonra yapılan SEO uygulamalarını kapsayan site dışı arama motoru optimizasyonu, diğer sitelerden sizin sitenize bağlantı almak, dizin ve imleme sitelerine kayıt yapmak ve link eklemek, sosyal platformlarda siteniz ile ilgili bağlantıların paylaşılması, arama motorlarına kayıt gibi unsurları kapsar.

Farklı bloglar oluşturulması ve buralarda web site kimliğine ve içeriklerine uygun makaleler hazırlanması gerekir. Özgün ve ilgi uyandırıcı makaleler ile SEO’yu destekleyebilirsiniz. Makalelerin yayınlandığı web sitelerin pagerank değerlerinin yüksek olması ve Google tarafından itibar edilen ve web sitenizin kategorisinden adresler olması SEO için önemlidir.

Kısaca bir web sitesinde SEO, arama motorları ile gelen müşteri kitlenizi yönetmek için çok önemli konulardan biridir. Sitenin ziyaretçi ihtiyacını karşılayan başarılı bir SEO için işin uzmanına danışmanızda yarar vardır. Sadece internette bulunan SEO hakkındaki paylaşımları bilen biri yerine tecrübe etmiş biri tercihiniz olmalıdır. Aksi taktirde web sitenizin sıralamasanı yükseltmek için yaptırdığınız çalışma, tam tersi yönde etki gösterecektir.